Tu Jesteś: www.dzialdowo.com.pl > tygodnik DZIAŁDOWSKI
- MENU -

F O R U M

Imprezy

tygodnik DZIAŁDOWSKI

+ O Działdowie

+ Finanse

+ Hotele

+ Rekreacja, Kultura

+ Motoryzacja

+ Konkursy

Inne Strony

Telefony

Mapa

Ogłoszenia

Księga Gości

Spis Branżowy

Prognoza Pogody

Galeria 360°

Kamera-Działdowo

Kamera-Historia

Kontakt...

Jesteś naszym

free counters
gościem stat4u


Liczymy na własne siły - Towarzystwo Miłośników Ziemi Działdowskiej

<<< Powrót

Towarzystwo Miłośników Ziemi Działdowskiej założone zostało z inicjatywy byłych wychowanków przedwojennego Państwowego Seminarium Nauczycielskiego w Działdowie 24 września 1967roku. Jednym z założycieli i wieloletnim prezesem był zasłużony dla Działdowa Franciszek Wiśniewski. Towarzystwo liczy obecnie ok. 60 członków. TMZDZ prowadzi współpracę z Biblioteką Miejską .Działa głównie na rzecz rozwoju kulturalnego naszego regionu.
O działalności Towarzystwa opowiada "Tygodnikowi" prezes - Grzegorz Mrowiński
*Jakie cele stawia sobie TMZDZ?
-Naszym zadaniem jest przede wszystkim rozwój kulturalny regionu, popularyzowanie wiedzy na temat jego historii ochrona zabytków i miejsc pamięci narodowej oraz kształtowanie i utrwalanie tradycji regionalnych Staramy się integrować dawnych mieszkańców powiatu działdowskiego mieszkających w różnych częściach Polski i zagranicą. Promujemy również walory turystyczno-krajoznawcze i wspieramy rozwój turystyki na terenie powiatu.
*Kiedy i gdzie odbywają się spotkania Towarzystwa, jakie problemy są na nich poruszane?
-Spotykamy się w każdy ostatni piątek miesiąca w piwnicy Urzędu Miasta na działdowskim zamku. Tematów do dyskusji nigdy nie brakuje. Członkowie organizacji to ludzie bardzo związani z życiem kulturalnym miasta i okolic. Rozmawiamy głównie o historii lub o tym co się aktualnie w naszym otoczeniu dzieje i co można zorganizować.
*Skąd Towarzystwo czerpie fundusze na swoją działalność?
-Działalność naszej organizacji nie jest działalnością gospodarczą, całość dochodów przeznaczamy na realizację celów statutowych. Sprzedaż kalendarzy roczników i składki członków stanowią główne źródło naszych dochodów. W tym roku będziemy się starać o przyznanie mam statusu organizacji pożytku publicznego, jeśli się to uda każdy będzie mógł przeznaczyć jeden procent odprowadzonego podatku na wsparcie Towarzystwa. TMZDZ musi liczyć na własne siły, pomoc samorządu jest niestety znikoma.
*Co w ostatnim roku udało się zrealizować?
-Wydaliśmy piaty już kalendarz "Działdowo na starych kartach pocztowych" oraz reprint "Przewodnika Krajoznawczo-Historycznego" Emilii Sukertowej- Biedrawiny z 1937 roku. Stworzyliśmy stronę internetową, zorganizowaliśmy 3 rajdy piesze: do Malinowa, szlakiem dawnej kolei Turza Wielka- Samborowo oraz szlakiem Małka; spływ kajakowy rzeką Wkrą; wycieczkę do Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu. Współpracowaliśmy przy organizacji konkursu wiedzy o powiecie organizowany przez starostwo. Braliśmy udział w wielu sesjach historycznych, podczas których członkowie Towarzystwa wygłaszali referaty. Po raz kolejny odbyło się spotkanie wigilijne. Sekretarz Towarzystwa Ewa Sotomska organizowała w przedszkolu i szkołach spotkania mające na celu przybliżenie młodym mieszkańcom miasta i okolic historię regionu. Jednym z ostatnich sukcesów TNZDZ jest wystawa w działdowskim ratuszu "Działdowo na starych pocztówkach".
*Czy utrzymujecie kontakty z innymi organizacjami tego typu?
-Prowadzimy współpracę z towarzystwami ze Szczytna, Węgorzewa, Ostródy, Giżycka i Olsztynka. Nasze kalendarze i roczniki trafiają do największych w kraju bibliotek.
*Co zamierzacie przedsięwziąć w sprawie stworzenia Muzeum Ziemi Działdowskiej?
-To dla nas jedno z najważniejszych zadań do realizacji w tym roku. Planujemy stworzyć Społeczny Komitet Powołania Muzeum, który zabiegał by o fundusze na ten cel. Taki właśnie komitet powstał w Działdowie w 1927 roku, dzięki niemu powstało Muzeum Mazurskie.
*Jakie jeszcze zadania do zrealizowania postawiło sobie Towarzystwo na ten rok?
-Chcieli byśmy wydać pod koniec marca szósty numer Rocznika Działdowskiego, jest on już zresztą przygotowany. Odbędzie się kolejny spływ kajakowy, tym razem rzeką Wel; wycieczka do Jelenia oraz skansenu w Sierpcu. Być może uda się zorganizować wystawę z okazji rocznicy wyzwolenia Działdowa. Będziemy zabiegać by w mieście powstało miejsce gdzie można by było sprzedawać kalendarze, roczniki, książki dotyczące historii Działdowszczyzny i pamiątki z naszego regionu
*Kto i jak może wstąpić do Towarzystwa?
-Do naszej organizacji może wstąpić każdy kto interesuje się regionem i chciałby aktywnie działać na jego rzecz. Jeśli ktoś jest zainteresowany naszą działalnością może przyjść na spotkanie i przekonać się jak wygląda nasza działalność. Wielu z naszych członków to ludzie młodzi, którzy chcą dowiedzieć się czegoś o dziejach swojej małej ojczyzny.
Dziękujemy za rozmowę


Magdalena Wółkowska

(C) 2000-2005 "A-Wi" www.a-wi.dzialdowo.com.pl
http://www.niebieskalinia.pl/ http://www.warminsko-mazurska.policja.gov.pl/ http://www.straz.dzialdowo.com.pl/ http://www.pajacyk.pl/