Tu Jesteś: www.dzialdowo.com.pl > tygodnik DZIAŁDOWSKI
- MENU -

F O R U M

Imprezy

tygodnik DZIAŁDOWSKI

+ O Działdowie

+ Finanse

+ Hotele

+ Rekreacja, Kultura

+ Motoryzacja

+ Konkursy

Inne Strony

Telefony

Mapa

Ogłoszenia

Księga Gości

Spis Branżowy

Prognoza Pogody

Galeria 360°

Kamera-Działdowo

Kamera-Historia

Kontakt...

Jesteś naszym

free counters
gościem stat4u


Spod tynku wyłania się swastyka

<<< Powrót

Krystyna Bartkowska, emerytowana nauczycielka z Grzybin, gmina Działdowo ma kłopot. Spod elewacji jej domu wyłania się swastyka. Hitlerowski symbol jest szczególnie wyraźnie widoczny po deszczu. Dom w którym mieszka pani Bartkowska został zbudowany w 1936 r. przez niemiecką rodzinę S., która uciekła do Niemiec zaraz po wojnie. Teść naszej czytelniczki otrzymał ten budynek w latach 50-tych w zamian za utracone mienie, w ramach tzw. osadnictwa wojskowego.
-Kiedy pierwszy raz zobaczyłam tą swastykę przeraziłam się, chciałam jak najszybciej przenieść się do miasta, założyłam książeczkę mieszkaniową, ale wiadomo jak było z mieszkaniami.-mówi K. Bartkowska.
Kiedy namalowano złowrogi znak-trudno powiedzieć. Dzieci dawnych właścicieli, które przyjeżdżały z Niemiec odwiedzić rodzinny dom, na temat swastyki nic nie wiedziały, lub nie chciały mówić.
Najprawdopodobniej hitlerowski symbol został namalowany tuż po wojnie, żeby "skłonić" mieszkającym w nim Niemców do szybszego opuszczenia Polski. Został on potem zamalowany, ale czarna farba okazała się mocniejsza od świeżego tynku, który ją przykrył.
Nasza czytelniczka nie jest w stanie ze skromnej renty zrobić remont. Ma poza tym inne problemy. Wielkie ciężarówki wożące żwir z kopalni kruszywa w Grzybinach zniszczyły jej schody, dom pęka od wstrząsów, a pani Bartkowskiej nikt nie chce wysłuchać nie mówiąc o naprawieniu szkody. Zwracała się do kierownictwa firmy, do Urzędu Gminy i nic. Pechowy dom?
w.h

Fot. Sab

(C) 2000-2005 "A-Wi" www.a-wi.dzialdowo.com.pl
http://www.niebieskalinia.pl/ http://www.warminsko-mazurska.policja.gov.pl/ http://www.straz.dzialdowo.com.pl/ http://www.pajacyk.pl/